علم حروف

علم حروف علمی است که می‌پردازد به تفسیر حروف و اسماء از طریق قواعد حروفی. تفاوت علم حروف با علم اعداد یا همان عدد شناسی این است که علم اعداد تنها می‌پردازد به تفسیر و معنای اعداد از طریق اعداد و ترکیب‌های عدد؛ اما علم حروف می‌پردازد به تفسیر اسماء کلمات و حروف از طریق حروف و اعداد. علم حروف عربی را جفر، علم حروف عبر را گماتریا و علم حروف لاتین را لگزیگرام می‌نامند. مراد از مطلق کلمه (علم الحروف)، همان علم جفر است. جفر در لغت به معنای پوست بزغاله است و چون اوراق اولیه این علم (بر اساس نقلی از مسلمانان) بر روی پوست بزغاله نوشته و عرضه شده بود بدین نام خوانده شده است. منشأ علم حروف؛ منشأ علم حروف دقیقاً مشخص نیست. اما نهضت‌هایی همچون حروفیه با تکیه بر ارزش عددی حروف الفبا تلاش‌هایی برای شکستن الفاظ جامد و بی روح داشته‌اند تا مخاطبان خویش را به تأمل و تفکر وادار نمایند.

حروفیه معتقد بودند که «همه اشیا استوار به حروف می‌باشند» و «هر کس خواص حروف بداند همه اشیاء مسخر او شود» و علاوه بر این عقیده داشتند «همه‌ی اسرار قرآن و احکام و سر قیامت و مبدأ و معاد و هر چه از ازل بوده و باشد و خواهد بودن» در پرده‌ی ۳۲ حرف فارسی مستور می‌باشد. «تاریخ اعتقاد به خاصیت داشتن حروف در اسلام بسیار کهن است. (ابن ندیم در الفهرست [ص ۴۲۹]) » در منطق فیثاغورث عدد معنا و مفهوم کلی و ماوراء کمیت آورد، مثلاً مثلث و مربع فقط کمیت نیستند و دارای شخصیتند، اصلی هستند نه فرعی و عرضی، عدد در مکتب فیثاغورث مظهری از وحدت است که هیچ‌گاه از مبدأ خود جدا نمی‌شود.

در مورد سابقه توجه به این مباحث در اسلام اظهار نظرهای بسیاری شده است اما یکی از آن‌ها که از درجه اهمیت بیشتری برخوردار است، نظر سید حسن نصر است وی می‌گوید: «تنظیم و تدوین علم تمثیل و رموز عددی حروف با علم عدد را که نظیر آن نزد فیثاغورثیان قدیم و پیروان مکتب کابالا در مغرب زمین نیز وجود داشته است در اسلام به علی (ع) نسبت داده‌اند»

 • حروف مسروری: ب. پ. ت. ث. چ. ح. خ. ر. ز. ژ. ط. ظ. ف. ه. ی.
 • حروف مکتوبی: ن. م. و.
 • حروف ملفوظی: الف. جیم. دال. ذال. سین. شین. صاد. ضاد. عین. غین. قاف. کاف. گاف. لام.

با توجه به جدول اهطمیه حروف بادی و … تعریف می‌شوند.

 • این حروف بادی هستند: ب و ی ن ص ت ض.
 • این حروف آتشی هستند: ا ه ط م ف ش ذ.
 • این حروف خاکی هستند: د ح ل ع ر خ غ.
 • این حروف آبی هستند: ج ز ک س ق ث ظ.

حرف الف و ص دارای طبع مشخصی نیستند و حرف الف نشان سکون کامل است و ص نشان اختیار کامل. حرف ی هم از حروف نسبی است و هم طبع چهارگانه دارد. عده‌ای اعتقاد دارند منظور از فرشتگان با بال‌های دوگانه، سه‌گانه و چهارگانه که در قرآن (سوره فاطر آیه یک) به آن اشاره شده است. همان حروف است که هر کدام از طبع‌های آن یک بال محسوب می‌شود.

 • موکل حروف خاکی: جبرئیل. جسمانی.
 • موکل حروف آبی: میکائیل. نفسانی.
 • موکل حروف بادی: عزرائیل. عقلانی.
 • موکل حروف آتشی: اسرافیل. عرفانی.

از میراث حروفیه؛ ظهور هستی با صوت است. اگر چیزی بی جان را به چیز بی جان دیگر بزنیم صوت که جوهر آن است ظهور می‌کند. این ظهور در جانداران از روی اراده و اختیار است. کمال صوت کلمه است و این نیز تنها در انسان‌ها ظهور می‌کند. کلمه از حروف تشکیل شده است بنا بر این اصل صوت و کلمه حرف است. عربی ۲۸ حرف دارد که قرآن با آن‌ها نوشته شده است و پارسی ۳۲ حرف دارد که جاودان نامه (کتاب اصلی فضل الله حروفی) با آن نوشته شده است.

کتاب بحرالغرائب، مرحوم جناب ثقه‌الاسلام شیخ محمد هروی. آگاهی‌های تازه از حروفیان، فهرست متون حروفیه عبد الباقی.

فروشگاه محصولات راز و رمز

درباره‌ مهرپويا

مهرپويا
مدیر سایت راز و رمز، نویسنده و پژوهشگر، مستندساز، ملتمس دعای دوستان...

۲ نظر

 1. سلام علیکم از مطالب خوب این سایت برای اگاهی به افراد ممنون و البته این سایت می تواند مطالب پر محتواتر و کاربردی تر در مسائل عرفان نیز بگذارد که بنده فکر میکنم جامعه هنوز به ان ظرفیت لازم ندست پبدا نکرده برای گفتن برخی از نکات کلیدی و پر محتوا ولی در کل از سایت و مدیران و تمامی دست اندرکاران این مجموعه سپاسگذارم انشالله خداوند حافظ و یاورتان باشد در تمامی مراحل زندگی …. یاعلی

  • مهرپويا

   سلام.

   از ابراز لطف شما ممنونم.

   چند سالی هست که قصد توسعه موضوعات و مطالب رو داریم. اما متاسفانه مشکلات فنی از قبیل نرم افزار و بحث پهنای باند و سرور به ما چنین اجازه‌ای را نداده. ما همین الآن هم متاسفانه با کمبود پهنای باند مواجه هستیم و اواخر هر ماه میلادی سایت از طرف سرور مسدود شده. امید به خدا و دعای شما اگر قسمت شد، مطالب خوب عرفانی رو توی دستور کار داریم.

   موفق و موید باشید

جوابی بنویسید