خانه » اخلاق اسلامي » احکام دعا و استخاره از منظر مقام معظم رهبری

احکام دعا و استخاره از منظر مقام معظم رهبری

س ۱۴۳۲: آیا پرداخت و دریافت پول در قبال نوشتن دعا جایز است؟

ج: دریافت یا پرداخت مبلغى به عنوان اجرت نوشتن دعاهاى وارده اشکال ندارد.

 

س ۱۴۳۳: دعاهایى که نویسندگان آن‌ها ادعا می‌کنند که در کتاب‌های قدیمى دعا نقل شده‌اند، چه حکمى دارند؟ و آیا این ادعیه از نظر شرعى معتبر هستند؟ مراجعه به آن‌ها چه حکمى دارد؟

ج: اگر دعاها از ائمه اطهار (علیهم‌السلام) نقل و روایت شده باشند و یا مضامین آن‌ها حق باشد، تبرّک جستن به آن‌ها اشکال ندارد. همان‌گونه که تبرّک جستن به دعاهاى مشکوک به این امید که از معصوم (علیه‌السلام) باشند، اشکال ندارد.

 

س ۱۴۳۴: آیا عمل به استخاره واجب است؟

ج: الزام شرعى در عمل به استخاره وجود ندارد ولى بهتر است بر خلاف آن عمل نشود.

 

س ۱۴۳۵: بنا بر آنچه گفته مى‏شود که در کارهاى خیر نیازى به استخاره نیست. آیا در مورد کیفیت انجام آن‌ها و یا در مورد مشکلات پیش بینى نشده‌‌‏اى که در خلال انجام آن‌ها ممکن است پیش بیاید، استخاره جایز است؟ و آیا استخاره راهى براى شناخت غیب محسوب می‌شود یا اینکه فقط خدا از آن آگاه است؟

ج: استخاره براى رفع حیرت و تردید در انجام کارهاى مباح است، اعم از اینکه تردید در اصل عمل باشد یا در چگونگى انجام آن. بنا بر این در کارهاى خیر که در آن‌ها حیرت وجود ندارد، استخاره لازم نیست و همچنین استخاره براى آگاهى از آینده شخص یا عمل نمى‏باشد.

 

س ۱۴۳۶: آیا در مواردى مثل تقاضاى طلاق یا عدم آن استخاره با قرآن صحیح است؟ و در صورتى که شخصى استخاره کند ولى طبق آن عمل نکند، حکم چیست؟

ج: جواز استخاره با قرآن یا تسبیح اختصاص به مورد خاصى ندارد، بلکه در هر امر مباحى که شخص راجع به آن تردید و حیرت داشته باشد به طوری که قادر بر اتخاذ تصمیم نباشد، مى‏توان استخاره گرفت و از نظر شرعى عمل به استخاره واجب نیست هرچند بهتر است انسان با آن مخالفت نکند.

 

س ۱۴۳۷: آیا استخاره با تسبیح یا قرآن در مسائل سرنوشت ساز مانند ازدواج جایز است؟

ج: شایسته است انسان در امورى که مى‏خواهد راجع به آن‌ها تصمیم بگیرد، ابتدا تأمل و دقت کند و یا با افراد با تجربه و مورد اطمینان مشورت نماید و در صورتى که با این کارها تحیّر او برطرف نشد، مى‏تواند استخاره کند.

 

س ۱۴۳۸: آیا چند بار استخاره براى یک کار صحیح است؟

ج: چون استخاره براى رفع حیرت است، بنا بر این بعد از برطرف شدن حیرت با استخاره اول، تکرار آن معنى ندارد مگر آنکه موضوع تغییر کند.

 

س ۱۴۳۹: گاهى مشاهده مى‏شود نوشته‏هایى که متضمّن معجزات امام رضا (علیه‏السلام) هستند با قرار دادن آن‌ها بین صفحه‏هاى کتاب‌های زیارت که در زیارتگاه‌ها و مساجد وجود دارند، در بین مردم توزیع مى‏شوند و ناشر آن‌ها هم در زیر آن‌ها نوشته است که هر کس آن معجزه‌ها را بخواند واجب است آن‌ها را به تعداد خاص بنویسد و در بین مردم توزیع کند تا به حاجت خود برسد، آیا این مطلب صحیح است؟ و آیا بر کسى که آن‌ها را مى‏خواند، واجب است که به درخواست ناشر عمل نماید؟

ج: از نظر شرعى دلیلى بر اعتبار این امور وجود ندارد و کسى هم که آن‌ها را مى‏خواند ملزم به عمل به درخواست ناشر مبنى بر نوشتن آن‌ها نیست.

فروشگاه محصولات راز و رمز

درباره‌ مهرپويا

مهرپويا
مدیر سایت راز و رمز، نویسنده و پژوهشگر، مستندساز، ملتمس دعای دوستان...

۲ نظر

  1. تشکر از اینکه تو این قسمت سخنان حضرت آقا رو گذاشتید .

    بنده وقتی این مطالب رو تو این سایت میبینم ،  باعث میشه به مطالب و صحت مطالب دیگه ی سایت هم اعتماد پیدا کنم .

جوابی بنویسید